Fiziksel aktivite, insan hayatının ayrılmaz bir parçasıdır ve her yaştan insanın sporun herhangi bir dalıyla ilgilenmesi önerilmektedir. Sporun ve düzenli egzersizin insanlar üzerinde fiziksel ve zihinsel etkileri söz konusudur. Pek çok kişi sporun faydalarından haberdar olsa da yine de spor yapmak için bazılarımız için kolay olmayabilir. Ancak spor yapma alışkanlığı kazanmanın hayatımıza olumlu etkilerinin olacağı kesindir.

Amatör veya profesyonel hangi spor dalıyla uğraşırsanız uğraşın, spor yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta spor yaparken nasıl beslendiğinizdir.

Peki spor yapanlar nasıl beslenir? Sporcu beslenmesiyle ilgili araştırma yaptığınızda farklı kaynaklardan, farklı önerilerle karşılaşabilirsiniz. Konuyla ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de sporcu beslenmesinde, protein tozlarını mı yoksa doğal ürünleri mi tercih etmeliyiz?

Sporcu Beslenmesi ve Protein Tozu

Sporcu Beslenmesi ve Protein Tozu

Sporcu beslenmesinde protein tozu kullanımı tartışmalı bir konudur. Uzmanlar, protein tozu kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Beslenme uzmanları yeterince sağlıklı ve doğal bir beslenmeyle ihtiyacınız olan proteini alamadığınız durumlarda, iyi ve kaliteli bir protein tozunun kullanımını öneriyor.

Protein tozları arasında en yaygın olanı peyniraltı suyundan elde edilen whey proteindir. Fakat bunlarla da ilgili olası sorunları göz önünde bulundurmakta fayda var. Özellikle GDO’lu sütlerle beslenen ineklerin sütünden elde edilen whey proteinlerin uzun süre tüketilmeleri, inek sütü alerjisi gibi sağlık sorunlarına neden olabildiği ifade ediliyor.

Protein tozları ve diğer supplemenlerin sporculara etkisi üzerine yapılan bazı araştırmalar supplementlerin etkisiyle ilgili ortaya çarpıcı sonuçlar çıkarıyor. Yapılan bazı araştırmalara göre, kas geliştirme takviyesi (supplement) kullanan özellikle 25 yaş altı genç erkeklerde testis kanserine yakalanma oranının artış gösterdiği öne sürülüyor.

testis kanseri

30 Mart 2015 tarihinde İngiliz Kanser Dergisi’nde supplement’ler ve testis kanseriyle ilgili yayımlanan bir yazıda, supplement kullanımının testis kanserine yakalanma ihtimalini artırdığı ifade edildi.

Uzmanlar, özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen gençlere şu uyarıyı yapıyor:

“Koruyamayacağınız bedeni yapmayın. Koruyamayacağınız bedeni yaptığınız zaman aşırı zorlanmaya bağlı olarak bel fıtığı, boyun fıtığı, eklemlerde zorlanma ve menüsküs gibi çok ciddi problemler ortaya çıkabiliyor.”

Sonuç olarak, özellikle vücut geliştirme gibi ciddi efor isteyen spor dalları, bilinçsizce yapıldığında sağlıklı bir vücut yerine deforme bir vücuda sahip oluyorsunuz.

Bunun yanı sıra supplement kullanmaya başlamadan önce ürünün güvenilirliğinin ve içeriğinin dikkatle incelenmesi gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Meat Protein Tozları

Yoğun ağırlıklı spor yapanların, spor yapmayanlara göre daha fazla proteine ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Protein tüketimiyle ilgili yapılan bir diğer yanlış da protein tozu tüketilirken aynı zamanda protein ağırlıklı beslemektir. Bu durum böbreklerin aşırı yorulmasına ve hızlı yaşlanmaya neden olabilmektedir.

Sporcu beslenmesi için önerilen bir diğer kas geliştirme takviyesi (supplement) meat proteinler; yani kırmızı etten elde edilen protein tozlarıdır. Bunlardaki risk faktörü ise uzun süreli kullanımları nedeniyle meydana gelen yüksek kolesteroldür.

Bunun dışında protein tozlarının içerisinde şeker, mısır şurubu ve Alzheimer’a neden olabilen çeşitli suni tatlandırıcılar da bulunabiliyor. Bu nedenle protein tozu ve benzeri supplementleri kullanmaya başlamadan önce içeriğinin iyice okunmasında büyük fayda vardır.

Sporcu Beslenmesi ve Arı Sütü

Sporcu Beslenmesi ve Arı Sütü

Kalitesiz ve güvenirliği tartışılan protein tozları ve diğer supplementlerin uzun süreli kullanımlarının neden olabileceği bazı durumlardan bahsettik. Bu durumlar, sporcu beslenmesinde doğal ürünlerin değerinin yeniden anlaşılmasını sağladı.

Doğal gıda ürünleri denildiğinde, arı ürünleri ayrı bir yerde değerlendirilir. İnsanoğlu ham bal ürünlerinin, propolis ürünlerinin, arı poleni ürünlerinin ve arı sütü ürünlerinin faydalarından yüzyıllardır yararlanıyor. Son dönemde yapılan araştırmalar, arı sütünün sporcu beslenmesindeki yerini daha önemli hale getiriyor. Arı sütü, arıların yavrularını beslemek için kendi vücutlarından salgıladıkları anne sütü kadar değerli bir üründür. Arı sütünün faydaları içeriğindeki özel bileşenlerde saklıdır ve bu bileşenler, insan için hem doğal bir enerji kaynağı; hem de büyüme ve gelişmesinde etkilidir.

arı sütünün içeriği

Arı sütünün içeriğinde protein çeşitli yağlar, lifler, sodyum, B Grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B6,) mineraller (kalsiyum, manganez, potasyum, sodyum, bakır, çinko, demir)  bulunur. Bununla beraber arı sütünün içeriğinde ortalama %13 protein, %15 şeker ve %66 oranında su bulunmaktadır.

Arı sütünün içerisinde doğal olarak bulunan bu vitamin ve mineraller vücudun birçok işlevini yetine getirmesine yardımcı olurken, aynı zamanda büyüme ve gelişmeyi de desteklemektedir.

Diğer yandan arı sütünü diğer doğal ürünlerden farklı kılan içeriğindeki 10-HDA isimli yağ asididir. Arı sütüne özel bir madde olan 10-HDA asidinin kanser hücreleri üzerinde etkisinin olduğu savunulmaktadır.

Sporcular İçin En İyi Doğal Takviye

Sporcular İçin En İyi Doğal Takviye

Arı sütü, insan metabolizması üzerinde enerji verici, sindirim sistemini düzenleyici, yorgunluk etkilerini azaltıcı, iştah düzenleyici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle arı sütü, sporcular için en doğal takviye gıdalar arasında gösterilir.

Arı sütünün sporcular üzerindeki etkisi;

Metabolizmayı Uyarır: Kilo vermek ve ideal kiloyu korumak sporcular için çok önemlidir. Arı sütü, tükettiğimiz gıdaların sindirim sistemimiz tarafından emiliminin ve dönüşüm sürecini destekler. Bu sayede vücudun enerji üretimine katkıda bulunur. Sağlıklı bir metabolizma kalorileri hızlı şekilde yakar ve bu sayede kilo verme kolaylaşır.

Kas Yorgunluğunu Azaltır: Yoğun antrenman, fiziksel aktivite ve spor müsabakaları ciddi kas yorgunluğuna neden olabilir. Sporcuların günlük beslenmelerine dahil edilen arı sütü, kas yorgunluğu etkilerini azaltıcı etki gösterebildiği gibi enerji kaynağı da olabilir.

arı sütünün sporculara etkisi

Bağışıklık Sistemini Destekler: Mevsim değişiklikleri bağışıklık sisteminin zorlanmasına neden olur ve bağışıklık sistemimiz yaz ve kış aylarında dış etkenlerin tehdidi altındadır. Sporcular için bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutmak esastır. Arı sütü, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olarak bağışıklık sistemini destekler. Arı sütü sporculara özellikle müsabakalardan önce önerilir.

Zihinsel Denge: Sporcular için başarının yolu güçlü bir fizik ve güçlü bir zihinden geçer. Sadece güç ve dayanıklılık tek başına başarı için yeterli değildir. Sporcular, başarı için vücutlarını kontrol edebildikleri gibi zihinlerini de kontrol edebilmelidir.

Arı sütünün içeriğinde 10-HDA ve royalaktin gibi değerli organik bileşenler, hem beyin sağlığını korur hem de beyin aktivitelerini geliştirir. Yapılan araştırmalara göre arı sütü, depresyon gibi bazı nörolojik rahatsızlıklara karşı koruma ve terapi sürecinde olumlu etkide bulunuyor.

Antioksidan Özelliği: Bağışıklık sistemimiz her an zararlı bakteri ve virüslerin tehdidi altındadır. Bu zararlı bakteri ve virüsler, vücudumuzun günlük faaliyetlerini sağlıklı şekilde gerçekleştirmesine engel olarak çeşitli hastalıklara neden olur. Arı sütü, zararlı bakteri ve virüslere karşı koruma sağlayan doğal bir antioksidandır. Ayrıca yoğun egzersiz nedeniyle vücudumuz ekstra enerji ve güce ihtiyaç duyar. Arı sütü, sporcuların ihtiyaç duyduğu ekstra enerji ve gücü doğal yollardan sağlar.

Arı Sütü ve Sporcular Üzerine Yapılan Bazı Araştırmalar

Arı Sütü ve Sporcular Üzerine Yapılan Bazı Araştırmalar

Arı sütünün sporcular üzerindeki etkisi üzerine yapılan farklı deneyler benzer sonuçları vermiştir.

Genç futbolcular üzerine yapılan bir deneyde, düzenli arı sütü kullanımının kas gelişimi ve boy uzamasındaki etkileri ölçüldü. FC Red Star Belgrad forması giyen 12 yaşındaki 25 genç sporcuya 2 ay boyunca günlük olarak arı sütü verildi ve bu futbolcular 2 ay boyunca haftada 4 kez olmak üzere yapılan tüm spor etkinliklerinde yarıştılar.

Deney sonucunda yapılan incelemelerde 2 ay boyunca günlük olarak arı sütüyle beslenen genç sporcuların hem boy ve kilolarında hem de kas ve kemik bileşenlerinde artış gözlemlendi. Deneyde elde edilen bir diğer önemli sonuç ise sporcuların vücut yağlarında azalma olduğuydu.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here