Öksürük, üst solunum yolu rahatsızlıkları arasında en çok bilinen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Öksürüğe karşı gerekli önlemler alınmadığında, pek çok hastalığın habercisi olabilir. Peki, öksürük nasıl geçer? Öksürüğe ne iyi gelir? Kuru öksürük ve balgamlı öksürük arasındaki fark nedir?

Öksürük aslında bir hastalık değil; vücudun savunma mekanizmasıdır. Boğaz ve üst solunum yolları, öksürük sayesinde temizlenir. Fakat aynı zamanda ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Balgamlı öksürük, kuru öksürük, kronik öksürük ve akut öksürük olmak üzere öksürüğün farklı çeşitleri vardır. Bunların her biri farklı bir hastalığın belirtileri olabileceği için önlem alınmasında ciddi yarar vardır.

Balgamlı öksürük (husten mit auswurf), boğazda gıcık hissine neden olabilir. Eğer 3 haftadan daha uzun sürerse, ‘kronik öksürük’ olarak tanımlanabilir. Kronik öksürük, uzun süre iyileşmeyebilir. Hatta yıllar sürebilir.  Bu aşamada doktora başvurmak, tedavi için çok önemlidir.

Diğer bir öksürük türü kronik öksürüktür. Kronik öksürük, akciğerlere yabancı maddelerin yapışması sonucu meydana gelir. Sinüzit, farenjit ve nezle gibi hastalıklarla birlikte görülür.

Dikkat Edilmesi Gereken Öksürük Türleri

kuru öksürük

Öksürüğün farklı nedenleri olduğu gibi (akciğerlere yapışan yabancı maddeler, grip, nezle, alerji) farklı türleri de vardır. Öksürük türleri genel olarak kuru öksürük, balgamlı öksürük ve alerjik öksürük olarak gruplandırılabilir.

Kuru Öksürük

Kuru öksürük, en rahatsız edici öksürük türlerindendir. Günlerce sürebilir ve boğazda ciddi bir tahrişe neden olabilir. Balgamsız öksürük olarak da bilinir. Solunum yollarının tahriş olmasına neden olabilir. Peki kuru öksürüğe karşı ne yapmalı?

Eğer öksürükte balgam bulunmuyorsa; bu, kuru öksürüktür. Kuru öksürük, boğazda gıcık hissine neden olabilir. Genellikle ciddi bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilmez. Nezle, grip, farenjit, astım, geniz akıntısı gibi hastalıklarla birlikte görülebilir. Fakat tüberküloz, kalp yetmezliği ve akciğerde sıvı toplanması gibi rahatsızlıklar da kuru öksürüğe neden olabileceği için önlem almakta büyük yarar vardır.

Kuru öksürüğün çok ciddi semptomları olabilir. Uzun süre geçmezse, öksürme nedeniyle boğazda tahriş ve akciğerlerde ağrıya neden olabilir (hatta şiddetli öksürük krizlerine bile). Bununla birlikte şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi ve göğüs bölgesinde ağrılara neden olabilir.

Balgamlı Öksürük

balgamlı öksürük

Genellikle sinüzit, bronşit veya sigaranın neden olduğu öksürük türüdür. Öksürük, alt solunum yolunda oluşan balgam ile birlikte gelir. Buradaki iltihaplı hücrelerle ilgilidir. Boğazda gıcıklanmaya ve nefes darlığına neden olabilir.

Balgamlı öksürüğün en büyük nedenleri arasında sigara tüketimi gösterilebilir. Ne yazık ki sigara içenlerin balgamlı öksürüğe yakalanma ihtimali oldukça kuvvetlidir. Balgamlı öksürük, kesinlikle önlem alınması gereken bir durumdur Peki, balgamlı öksürüğe karşı ne yapmalı?

Balgamlı öksürük, pek çok hastalığın habercisi olabilir. Öksürük ve balgamın her biri, başka bir hastalığın sonucu olabilir. Atılabilecek ilk ve en önemli adım sigarayı bırakmak (eğer içiliyorsa) ve uzman bir hekime görünmektir.

Alerjik Öksürük

Çeşitli alerjiler de öksürüğe neden olabilir. Örneğin küf alerjisi, gıda alerjisi ve toz alerjisinin en belirgin özelliği öksürüğe neden olmasıdır.

Alerjik öksürükte öncelikle yapılması gereken alerjinin nedeninin tespit edilmesi olmalıdır. Bunun için uzman yardımı almanızda büyük fayda vardır. Laboratuvar ortamında yapılacak bazı testler sonucu, alerjiye ve buna bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğe neyin sebep olduğu kolayca belirlenebilir.

Alerjinin nedeni belirlendikten sonra alerjiden kaçınma yöntemlerinin uygulanması, öksürüğün şiddetini de azaltabilir.

Öksürüğe Neden Olabilen Alerjik Hastalıklar

alerjik öksürük

Bazı alerji türleri, öksürüğe neden olabilir. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkabilen bu alerjik hastalıklardan bazıları ‘alerjik bronşiyal astım’ ve ‘Saman Nezlesi’ dir.

Alerjik Bronşiyal Astım: Sürekli öksürük (özellikle gece artış gösteren), hırıltı ve nefes darlığı olarak kendini gösterir. Genellikle çocukluk çağında görülür. Sürekli öksürmeye bağlı olarak solunum rahatsızlığına neden olabilir.

Çocukların solunum yolları dar olduğu için öksürük atakları sırasında ciddi solunum rahatsızlığına neden olabilir. Alerjinin nedeni çoğunlukla toza karşı (ev tozu, hayvan tüyleri ve küf mantarları) hassasiyettir. Ayrıca üst solunum yolu hastalıkları da alerjik bronşiyal astımı tetikleyebilir.

Saman Nezlesi: Saman nezlesi, mevsimsel bir alerji türü olmasına rağmen bazı hastalarda yıl boyunca da görülebilir. Alerjinin etkileri genel olarak ilkbahar aylarıyla birlikte ortaya çıkar. Gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarma ve üst solunum yollarında burun akıntısı, kaşıntısı ve tıkanıklığı meydana gelebilir. Saman nezlesinin sebebi ağaç ve bitkilerin ilkbahar aylarında salgıladıkları polenlerdir.

Sürekli Öksürük Bronşit Habercisi mi?

Sürekli öksürük, dayanılmaz hale gelebilir. Genel olarak boğazda tahriş, gece uykudan uyanma, sabah yoğunlaşan öksürükler, hızlı soluk alıp verme ve nefes darlığı gibi belirtileri söz konusu olabilir. Fakat sürekli öksürüğün semptomları bundan daha ciddi olabilir.

Sürekli öksürük, kontrol altına alınmadığında bronşit gibi daha büyük hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle doktora başvurulması önerilmektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürük

çocuklarda öksürük nedenleri

Vücut, üst solunum yollarında hastalıklara neden olan bakteri ve virüs gibi yabancı maddeleri, öksürük ile dışarı atar. Dolayısıyla öksürük için vücudun kendini savunmak için gösterdiği bir davranış olduğu söylenebilir. Bununla birlikte çocuklarda öksürük, önlem alınması gereken bir durumdur.

Bebekler, öksürerek üst solunum yollarındaki enfeksiyonu vücudun dışına atmaya çalışır. Bebeklerde öksürük mutlaka takip edilmesi gereken bir durumdur. Bebeklerde öksürük tedavisi için öksürüğü kesmekten önce, buna neden olan etkenin belirlenmesi daha önemlidir.

Bebeklerde Öksürüğün Nedenleri

Bebeklerde küçük çocuklarda öksürüğün nedenleri hemen hemen aynıdır. Bunlar genel olarak burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, kusma, hırıltı ve zor nefes alma gibi rahatsızlıklarla birlikte görülebilir.

Özellikle kış aylarıyla birlikte bebeklerde ve çocuklarda öksürük yaygın hale gelmeye başlar. Hastalık 3 haftadan daha uzun sürerse kronik öksürük haline gelebilir ve çeşitli enfeksiyonlarla birleşerek, bronşit ve astım gibi daha ciddi alerjik hastalıklara neden olabilir.

Aile bireylerinin sigara içmesi de bebeklerde öksürüğün nedenleri arasındadır. Anne ya da babanın (hatta ikisinin de) sigara içmesi, bebekte ve çocukta öksürüğe neden olabilir. Çocukları, sigaranın zararlı dumanından korumak çok önemlidir. Bu nedenle çocukların bulunduğu ortamda sigara içmemek gerekir.

Araştırmalara göre pasif sigara dumanı, özellikle kış aylarında çocukların daha sık hastalanmalarına neden olur. Sigara dumanının neden olduğu alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, daha sonra alerjik hastalıklara dönüşebilmektedir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğe karşı önlem almadan önce öksürüğün nedeninin belirlenmesi en önemli adımdır. Öksürüğün farklı nedenleri olduğu gibi farklı öksürük tedavileri de mevcuttur. Peki öksürüğe karşı ne iyi gelir? Öksürüğe iyi gelen doğal tedavi yöntemleri hangileri?

Evde hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlarla öksürüğe karşı yardımcı kendinize yardımcı olabilirsiniz. Yine de tekrar hatırlatmakta fayda var. Doğal ilaçlar, tedavi amaçlı değil; ancak tedaviye yardım amacıyla kullanılmalıdır. Bu nedenle hastalık durumunda mutlaka uzmana başvurulması gerekmektedir.

Doğal Korunma Yöntemleri Neler?

Doğal yöntemlerle öksürüğün etkilerini azaltmak mümkün olabilir. İşte öksürüğe karşı tercih edebileceğiniz bazı doğal tedaviler:

Ballı Çay: Bal, binlerce yıldır üst solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılan bir arı ürünüdür. Bugün de bal, öksürüğe karşı tüketilen doğal ürünler arasında.

ballı çay

Bazı araştırmalara göre bal, öksürüklere karşı etki gösterebiliyor. Çocuklarda gece öksürüğünün tedavisi üzerine yapılan bir araştırma, balın (öksürük giderici ilaç ile birlikte kullanıldığında) boğazları rahatlatabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar, öksürüğü tedavi etmek için ballı çay kullanmışlardır. 2 çay kaşığı ılık su veya bitki çayına karıştırılan bal, boğazları hafifletici etki gösterebilmektedir.

Zencefil: Zencefil doğal olarak anti-enflarmatuar (iltihap sökücü) özelliklere sahiptir. Ayrıca mideyi yatıştırarak, bulantı ve ağrıyı da azaltabilir.

Yapılan bir araştırmada, zencefilin içindeki anti-enflarmatuar bileşiklerin solunum yollarındaki zarları gevşetebileceği belirtilmektedir. Böylelikle, öksürüğün etkisinin azabileceği ifade edilmektedir.

Yatıştırıcı bir zencefil çayı, öksürüğe karşı etkili bir tercih olabilir. Bir fincan sıcak suya 20-40 gram taze zencefil dilimleri ekleyin. İçmeden önce demlenmesi için birkaç dakika bekleyin. Tadını hafifletmek için bal veya limon suyu ekleyebilirsiniz.

Bol Sıvı Tüketmek: Bol sıvı tüketmek öksürüğe ve gribe karşı etkili bir doğal çözümdür. Araştırmalara göre oda sıcaklığında tüketilen sıvı gıdalar öksürük, burun akıntısı ve hapşırmayı hafifletici etki gösterebilir.

Öksürüğü rahatlatmak için tüketebileceğiniz bazı sıvı gıdalar:

Su, Bitkisel Çaylar, Siyah Çay, Ilık Meyve Suları

öksürüğe karşı buhar

Buhar: Soğuk algınlığı boğaz ve burunda mukus veya balgama neden olabilir. Mukus ve balgam da öksürüğe ve nefes darlığına neden olabilir. Buhar, mukus ve balgama karşı sizi rahatlatabilir. Bunun için sıcak bir duş ve banyoyu deneyebilirsiniz. Öksürük azalana kadar buharda birkaç dakika bekleyebilirsiniz.

Tuzlu Su ile Gargara: Tuzlu su ile gargara, boğaz ağrısı ve öksürük için basit ama etkili bir çözüm olabilir. Boğazda biriken balgam ve mukoza tuzlu su sayesinde azalır. Bu sayede öksürme ihtiyacı da ortadan kalkmış olur.

Yarım çay kaşığı tuzlu suyu eriyene kadar bir bardak ılık suda karıştırın. Gargara yapmadan önce tuzlu su çözeltisinin soğumasını bekleyin. Çözeltiyi tükürmeden önce boğazınızda birkaç dakika bekletin. Bu sayede tuzlu su, boğazınızı iyice temizleyecektir.

Küçük çocuklara düzgün bir şekilde gargara yapamayacakları için tuzlu su vermekten kaçının ve tuzlu suyu yutmak tehlikeli olabilir.

Kekik: Kekik hem mutfak hem de tıbbi kullanımlara sahiptir ve öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunlarına karşı yararlanılabilir.

Yapılan bir araştırmada, kekik ve sarmaşık yapraklarından elde edilen doğal bir öksürük şurubunun akut bronşitli kişilerde öksürüğü hafifletici etki gösterebileceği ifade edilmektedir.

Alternatif olarak, bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı kuru kekik ekleyerek kekik çayı yapın. Süzmeden ve içmeden önce 10 dakika demleyin.

Öksürükten Kurtulmak için Soğan Suyu

öksürüğe karşı soğan suyu

Soğan, doğal olarak balgam sökücü ve anti-flarmatuvar etkiye sahiptir. Soğan suyu, öksürüğe karşı doğan bir savunma mekanizması oluşturabilir.

Soğan, bağışıklık sisteminizi virüs ve bakterilere karşı güçlendiren bileşenleri doğal olarak içerir. Öksürüğe karşı soğanın yanında sarımsak da tercih edilebilir.

Soğan Suyu Tarif

Soğan Suyu için Gerekli olan malzemeler:

2 bardak su (500 ml)

1 diş çiğ sarımsak

Yarım soğan

Nasıl hazırlanır?

İki bardak suyu kaynatın. Bu esnada sarımsak ve soğanı suyun içine doğrayın.

Su kaynamaya başladığı zaman ocaktan alın ve doğradığınız malzemeler ile birlikte bir kavanoza koyun.

20 dakika boyunca bu karışımı bekletin sonrasında süzün ve için.

Sabah ve gece yatmadan önce bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here