Hastalıklar, çeşitli şekillerde ortaya çıkarak yaşam kalitemizi olumsuz şekilde etkilemektedir. Zayıf bağışıklık sistemi, stres, yanlış beslenme, uyku düzensizliği ve hareketsizlik hastalıklara neden olabilen en temel etkenler arasındadır.

Genetik nedenleri bir kenara bırakırsak, kalitesiz bir yaşam tarzının birçok hastalığın nedeni olduğu söylenebilir. Peki yaşam tarzımızı değiştirmek, hastalıklara karşı koruma sağlar mı? Bu soruya yanıt aradık ve işinize yarayacağını düşündüğümüz 10 etkili yöntemi belirledik. İşte daha sağlıklı olmak için uygulayabileceğiniz 10 etkili yöntem.

1-Kaliteli Yaşam, Kaliteli Beslenmekten Geçer

sağlıklı besinler

Sağlıklı beslenme uzmanlarının sıklıkla kullandığı şu sözü mutlaka duymuşsunuzdur: “ne yiyorsak oyuz.”

Beslenmek için tercih ettiğimiz yiyecekler, aslında ne kadar sağlıklı olduğumuzun da yanıtıdır. Peki sağlıklı beslenmek için hangi besinleri tercih etmeliyiz? Bu sorunun çok uzun bir yanıtı olduğu gerçektir. Bizim dikkat çekmek istediğimiz nokta, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için nelerden uzak durmanız gerektiğidir.

Doymuş yağlar, kolesterol, rafine karbonhidratlardan, trans yağlardan ve şekerden kesinlikle kaçınmalısınız. Bu gıdalar kronik inflamasyona neden olabilir. Bu da kalp hastalığına, diyabete ve hatta kansere yol açabilir.

Öğünlerinizde kaliteli yemeklik yağları kullanmayı deneyebilirsiniz. Yemeklik yağları satın almadan önce etiketlerini dikkatlice okumayı unutmayın. Ayrıca, eğer diyet yapıyorsanız; diyet gıdalarını seçerken de son derece dikkatli olun.

2-Kolesterolünüzü Kontrol Altında Tutun

kolesterol seviyesi

Kolesterol seviyenizi kontrol altında tutarak kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltabilirsiniz.

Hayvansal besinlerin aşırı tüketilmesi, trans yağ içeren fast food ürünleri ve kızarma yiyeceklerin fazla tüketilmesi, vücuda yüksek miktarda kolesterol alınmasına neden olacaktır. Bu da kötü kolesterole neden olabilir.

Sağlıklı bir kişide LDL (kötü kolesterol) seviyesinin 130 mg/dL’nin altında, total kolesterol 200 mg/dL’nin altında, trigliserid düzeyi 150 mg/dL’nin altında ve HDL düzeyi kadınlarda 40 mg/dL, erkeklerde ise 50 mg/dL’nin üzerinde olmalıdır.

3-Yüksek Tansiyonunuz mu Var?

Yüksek tansiyon, oldukça sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Almanya’da 20 ila 30 milyon kişinin yüksek tansiyon hastası olduğu tahmin edilmektedir. Yüksek tansiyon, uzun vadede damarlara zarar vererek kalp krizine bile neden olabilir. Kesinlikle ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

Hazır ve paketli ürünler, alkol ve sigara tüketimi, genetik, obezite, şeker hastalığı, aşırı tuz tüketimi, stres, hareketsiz yaşam, düzensiz uyku ve sağlıksız beslenme yüksek tansiyona neden olabilir.

4-İdeal Kilonuzu Koruyun

ideal kilonuzu koruyun

Boyunuza göre ideal kiloda olup olmadığınızı belirmek için mutlaka vücut kitle endeksinizi hesaplatın.

Yapılan bir araştırmaya göre Almanya’da erkeklerin üçte ikisi (% 67) ve kadınların yarısından fazlası ( %53) obez. Yetişkin erkeklerin ise yaklaşık dörtte biri ( %23) ve yetişkin kadınların (% 24) obez.

Aşırı kilo ve obezite pek çok hastalığın nedenidir. Ayrıca pek çok kronik hastalığı teşvik edebilir. Obezitenin artış göstermesi, bu hastalığa bağlı diğer hastalıkların da artmasına neden olabilir.

5-Kan Şekeri Seviyenize Dikkat Edin

Diyabetin nedeni kan şekerinin yükselmesidir. Diyabet ise insülin hormonu üretiminin herhangi bir nedenden dolayı yetersiz olması veya hiç olmaması durumudur.

Diyabet kalp, böbrek ve göz rahatsızlıklarına da neden olabilir. Amerikan Kalp Derneği’ne göre kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak, kalp sağlığının korunması için alınacak en önemli önlemler arasındadır.

Kan şekerini kontrol altında tutmak için bazı ipuçları:

Sebze, meyve, kepekli tahıllar, baklagiller, fındık ve yağsız proteinler tercih edilebilir.

Şekerli içecekler aşırı miktarda tüketilmemeli.

Aşırı yağlı, işlenmiş gıdalar ve fast food sınırlandırılmalı.

6-Hemen Harekete Geçin

spor yapmak

Spor yapmak sadece fiziksel sağlık için değil, ruh sağlığı için de gereklidir. Spor yaparken spor salonunda veya parkurda olmanız şart değil.

Uzmanlara göre, ne sıklıkla veya ne yoğunlukla yaptığınızdan çok sadece spor yapıyor olmanız bile çok önemli. Spor için kendinize en azından 30 dakika ayırmanız faydalı olacaktır. Üstelik 30 dakikayı gün içinde farklı sürelere de bölebilirsiniz.

Kısa süreli hızlı koşular, uzun süreli hafif tempolu konuşlar veya yürüyüşlerle kalbinizi ve kendinizi daha mutlu edebileceğinizi unutmayın.

7-Sigaradan Kurtulun

Eğer daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşam istiyorsanız, atabileceğiniz ilk adım sigarayı bırakmak olmalıdır. Sigarayı bırakarak sağlığınız adına yapabileceğiniz daha iyi bir şey yoktur.

Son dönemde yapılan araştırmalar sigara içenlerin, içmeyenlere göre ortalama 10 yıl daha az yaşadığını söylüyor.

Sigarayı bırakmak için geç kaldığınızı asla düşünmeyin. 40 yaşından önce sigarayı bırakan kişilerin, sigara nedeniyle ölüm sebeplerinde % 90 oranında azalma olduğu saptanmıştır.

8-İyi Uykular

uyku sorunu

İyi bir uyku, dinlendirici olmasının ötesinde zihni ve bedeni yeniler. Kaliteli uykunun ruhsal denge üzerinde etkisi vardır. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız, bunun yanlış beslenmenizle ilgili olabileceğini göz önünde bulundurun.

Sağlıklı bir uyku, serotonin (mutluluk hormonu) için hayati önem taşımaktadır. Uyku bozukluğu, geceleri aniden uyanma veya olumsuz düşünceler nedeniyle uyuyamama sorununa neden olabilir.

Uykuya dalmakta güçlük, geceleri aniden uyanma ya da zihninizde dönüp duran kaygılı düşünceler nedeniyle uyuyamama gibi sorunlar yaşıyorsanız serotonin seviyeniz düşük olabilir.

Doğru ve kaliteli beslenerek bozulan uyku düzeninizi yeniden düzeltebilirsiniz. Bunun için B vitamini ve folik asit bakımından zengin gıdaları tercih edebilirsiniz.

Yağsız proteinler ve düzenli egzersiz de uyku düzeni için hayatınıza dahil etmeniz gereken şeyler arasındadır.

9-Sağlık Taramalarını Deneyin

Sağlık taramaları hayat kurtarabilir. Sağlık taramaları sayesinde daha başarılı bir tedavi süreci sağlanabilir. Bu sayede kanser ve daha ciddi hastalıklara zamanında teşhis konulabilir ve tedavi süreci başlatılabilir.

Sağlık taramaları için mutlaka doktorunuza danışın ve tavsiyelerini isteyin.

10-Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirin

antioksidan gıdalar

Bağışıklık sistemi, bizi hastalıklara neden olan virüs, mikrop, bakteri ve mikroorganizmalara karşı koruyan savunma mekanizmamızdır. Bağışıklığın zayıflaması sonucu başka üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa yakalanmamıza neden olabilir. Bunun için bağışıklık sistemimizin yılın dört mevsimi güçlü ve hazır olması gerekir.

Peki, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için ne yapmalıyız? Aslında yukarıda saydığımız tüm maddeler, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlayabilir. Fakat daha net bir yanıt vermek gerekirse, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin anahtarı, antioksidan gıdalardır.

Antioksidanlar, bağışıklık sisteminin savaşçı askerleridir ve virüs, mikrop, bakteri ve mikroorganizmalara karşı savaşırlar. En yaygın bilinen antioksidan kaynakları yeşil yapraklı sebzeler ve turuncu renkli meyvelerdir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here