Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan corona virüsü, ölümle sonuçlanabilen hastalıklara yol açıyor. Aralık ayında Wuhan eyaletinde görülen Corona virüsü vakası, Çin’in ardından ABD, Tayland, Güney Kore ve Japonya’ya da yayıldı.

Virüsün farklı ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü, corona virüsü için kriz toplantısı çağrısında bulundu.

Corona virüsü nedeniyle Çin’de ölenleri sayısı şimdilik 9! Çinli yetkililer tarafından yapılan son açıklamada ise Corona virüsüne yakalananların sayısı 440’a ulaştı.

Corona Virüsü nedir? Nasıl Bulaşır? Corona virüsü hangi hastalıklara neden olur ve virüsten korunma yöntemleri nelerdir?

Corona Virüsü Nedir?

corona virüsü nedir

Corona Virüsü adını, yüzeyinde bulunan taç benzeri çıkıntılar nedeniyle Latince’de “taç” anlamına gelen “corona” ismini almıştır.

Corona virüsü, insanlarda en yoğun olarak ilkbahar aylarında görülür. Virüs bir kere bulaştığında, hastalık belirtileri ilerleyen dönemlerde kendini yeniden gösterebilir.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü belirtileri grip ve soğuk algınlığına benzerdir. Corona virüsü bulaştıktan sonra 2 veya 4 gün için belirtileri ortaya çıkar.

Corona virüsünün belirtileri (semptomları) hapşırma, burun akıntısı, yorgunluk, öksürük, ateş, boğaz ağrısı ve ateşli astımdır.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır? İnsana Bulaşır mı?

Corona virüsü, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre “zootonik” bir hastalıktır. Hayvanlarda bulunan corona virüsü, insandan insana da bulaşabilir. Bu nedenle büyük tehlike yaratmaktadır. Enfeksiyon kapmış bir kişinin, başka bir kişiyle temas etmesi hastalığın insandan insana bulaşmasına neden olabilir.

Corona virüsü insandan insana damlacık yoluyla bulaşabilir. Öksürük ve hapşırma nedeniyle havaya saçılan damlacıklar, corona virüsünün bulaşmasına neden olabilir.

Virüsü taşıyan kişiyle temas (tokalaşmak) virüsü, insandan insana bulaştırabilir.

Corona virüsü bulunan yüzey ile temas etmek, virüsün bulaşmasına neden olabilir.

Corona virüsünün mutasyona geçirebilmesi, hastalığın bulaşıcı olmasına neden olmaktadır.

Corona Virüsünden Korunma

Dünya Sağlık Örgütü, canlı hayvanlarla “korunmasız/açık” temastan sakınılmasını, etlerin ve yumurtaların iyice pişirilmesini ve soğuk algınlığı ya da nezle türü belirtiler gösteren insanlarla yakın temastan kaçınılmasını tavsiye ediyor. Solunumla ilgili semptomlar, ateş, öksürük, nefes darlığı ve güç nefes alma enfeksiyon belirtilerinden bazıları olarak dikkat çekiyor.

Corona Virüsü Tedavisi

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here