Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan coronavirüs, ölümle sonuçlanabilen hastalıklara yol açıyor. Aralık ayında Wuhan eyaletinde görülen Coronavirüs vakası, Çin’in ardından ABD, Tayland, Güney Kore ve Japonya’ya da yayıldı.

Virüsün farklı ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü, coronavirüs için kriz toplantısı çağrısında bulundu.

Coronavirüs nedeniyle Çin’de ölenleri sayısı şimdilik 9! Çinli yetkililer tarafından yapılan son açıklamada ise Coronavirüse yakalananların sayısı 440’a ulaştı.

Coronavirüs nedir? Nasıl Bulaşır? Coronavirüs hangi hastalıklara neden olur ve virüsten korunma yöntemleri nelerdir?

Coronavirüs COVID-19 Nedir?

corona virüsü nedir

Coronavirüs adını, yüzeyinde bulunan taç benzeri çıkıntılar nedeniyle Latince’de “taç” anlamına gelen “corona” ismini almıştır.

Coronavirüs, insanlarda en yoğun olarak ilkbahar aylarında görülür. Virüs bir kere bulaştığında, hastalık belirtileri ilerleyen dönemlerde kendini yeniden gösterebilir.

Coronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs belirtileri grip ve soğuk algınlığına benzerdir. Coronavirüs bulaştıktan sonra 2 veya 4 gün için belirtileri ortaya çıkar.

Coronavirüs’ün belirtileri (semptomları) hapşırma, burun akıntısı, yorgunluk, öksürük, ateş, boğaz ağrısı ve ateşli astımdır.

Coronavirüs Nasıl Bulaşır? İnsana Bulaşır mı?

Coronavirüs, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre “zootonik” bir hastalıktır. Hayvanlarda bulunan coronavirüs, insandan insana da bulaşabilir. Bu nedenle büyük tehlike yaratmaktadır. Enfeksiyon kapmış bir kişinin, başka bir kişiyle temas etmesi hastalığın insandan insana bulaşmasına neden olabilir.

Coronavirüs insandan insana damlacık yoluyla bulaşabilir. Öksürük ve hapşırma nedeniyle havaya saçılan damlacıklar, coronavirüs’ün bulaşmasına neden olabilir.

Virüsü taşıyan kişiyle temas (tokalaşmak) virüsü, insandan insana bulaştırabilir.

Coronavirüs bulaşmış yüzey ile temas etmek, virüsün bulaşmasına neden olabilir.

Coronavirüsün mutasyona geçirebilmesi, hastalığın bulaşıcı olmasına neden olmaktadır.

CoronaVirüs’ten Korunma

Dünya Sağlık Örgütü, canlı hayvanlarla “korunmasız/açık” temastan sakınılmasını, etlerin ve yumurtaların iyice pişirilmesini ve soğuk algınlığı ya da nezle türü belirtiler gösteren insanlarla yakın temastan kaçınılmasını tavsiye ediyor. Solunumla ilgili semptomlar, ateş, öksürük, nefes darlığı ve güç nefes alma enfeksiyon belirtilerinden bazıları olarak dikkat çekiyor.

CoronaVirüs Tedavisi

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here