Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun en iyi şekilde beslenmesini nasıl sağlarsınız? Çocuklara küçük yaşta bazı beslenme alışkanlıkları kazandırarak, yaşamı boyunca daha sağlıklı olabileceğini biliyor muydunuz?

Çocukların sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimleri için dengeli beslenme ilk ve en önemli adımdır. Çocuklar, 10 yaşına kadar sağlıklı ve dengeli beslenme davranışlarını öğrenirler. Bu yaşlarda edinilen sağlıklı beslenme alışkanlıkları tüm yaşam boyunca uygulanır.

Bunun yanında Almanya’daki her 7 çocuktan 1’inin çok şişman yani obez olduğunu biliyor muydunuz? Robert Koch Enstitüsü’nün yaptığı çalışmaya göre Almanya’daki çocukların neredeyse %15’i fazla kilolu. Bu,  3-17 yaş arasındaki çocukların %15’inin obez olma riskiyle karşı karşıya olması demek. Üstelik aşırı kilolu veya obez olan 2-6 yaş arasındaki çocukların neredeyse yarısından fazlasının, ergenlik döneminde de obez olma riski bulunuyor. Uzmanlar, çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılarak obeziteye karşı erken yaşta önlem alınmasını öneriyor. Peki, çocukların daha sağlıklı beslenebilmesi için nelere dikkat edilmeli?

Çocukların Sağlıklı Beslenmesi için İpuçları

Çocukluk çağında yetersiz ve dengesiz beslenme çocukların zihinsel becerilerini etkileyebilir. Beslenme düzenindeki aksaklıklar nedeniyle çocuklarda dikkat ve algılama düzeyinde eksiklik, hatta öğrenme güçlüğü dahi söz konusu olabilir.

Uzmanlara göre, çocukların beslenme programı yaşa, cinsiyete, kiloya ve fiziksel aktiviteye göre farklılık gösterir. Fakat burada hem fikir oldukları bir nokta var: O da çocukların günde en az 4 öğün beslenmeleri gerektiğidir.

Genel olarak çocukların beslenme programı protein, karbonhidrat, vitamin, mineral ve yağlar gibi sağlık için gerekli temel bileşenler bakımından zengin olmalıdır. Zaten ‘dengeli beslenmenin’ tanımı budur: ‘Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan bu bileşenlerin belirli ölçülerde ve düzenli olarak alınması.’ Çocuk beslenmesi konusunda daha detaylı bilgi için uzman hekime danışmayı unutmayın.

Peki çocuklar için sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı nasıl olmalıdır? Hangi öğünde neler verilmeli? İşte çocukların sağlıklı beslenmesi için işinize yarayacak bazı beslenme ipuçları:

1- Çocuğunuza Besinleri Tanıtın

“Çocuğum aç kalmasın” diyerek her öğünde onun sevdiği yiyecekleri vermek, onların dengesiz ve sağlıksız beslenmesine neden olabilir. Bununla birlikte ilerleyen yaşlarda obezite, zayıflık, zayıf bağışıklık sistemi, şeker hastalığı ve diğer metabolik rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Çocukların besin piramidi hakkında fikir sahibi olmaları, hangi besini neden tüketmeleri gerektiği konusunda bilgilenmelerine yardımcı olacaktır. Belli bir yaşa gelen çocuğunuza besin piramidini öğreterek, sağlıklı beslenme konusunda bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için kâğıda bir piramit çizin ve çocuğunuzun tüketmesi gereken besinleri gruplandırın:

Süt ve süt ürünleri: Yoğurt, peynir, süt

Et ve Balık: Kırmızı et, balık, tavuk

Meyve ve Sebzeler: Portakal, nar, muz, limon, ıspanak, domates, havuç, Brüksel lahanası

Tahıl grupları: Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi

2- Unutmayın: Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü

Metabolizmanın düzgün çalışabilmesi ve güne sağlıklı şekilde başlayabilmek için en önemli öğün kahvaltıdır. Çocuklar, gün içinde ihtiyaçları olan enerjiyi kahvaltıda tükettikleri besinlerden karşılarlar. Bu nedenle kahvaltı masasında önceliğiniz, onların en çok sevdiği besinler yerine; onlar için en yararlı besinler olmalıdır.

Karbonhidrat, şeker ve yağ ağırlıklı bir kahvaltı (börek, patates kızartması ve çikolata gibi) çocukların en sevdiği menü olabilir. Fakat ne kadar sağlıklı? Bunun yerine daha hafif ve daha besleyici besinler tercih edilmelidir.

Yağ, sindirimi geç olan besin grubunda yer aldığı için çocuklar doygunluk hissini en az yarım saat sonra hissedebilecektir. Geç doygunluk hissi de çocuğun daha fazla yemek yemesine ve gereğinden fazla şeker, yağ ve karbonhidrat tüketmesine neden olabilir.

Sonuç olarak sindirim bozukluğu, fazla kilo, uyku düzensizliği gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilir.

Peki Nasıl Bir Kahvaltı?

Kahvaltıda ilave şeker içeren ürünler yerine ham bal gibi ilave şeker içermeyen doğal tatlandırıcıları deneyin. Ham balı dilim ekmekle birlikte, doğrudan veya süte karıştırarak verebilirsiniz.

İlave şeker içermeyen, %100 katkısız ve doğal tatlandırıcı ham bal ve arı poleni ile kahvaltılarınızı daha lezzetli ve daha besleyici hale getirin.

Öneri

Hem lezzetli hem de besleyici bir kahvaltı hazırlamak mümkün. Çocukların kahvaltıda severek tüketeceği pancake’e bal ve arı poleni ekleyerek, daha besleyici hale getirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan: ham bal ve arı poleni.

Ham Bal: Pastörize ve filtre edilmediği için doğal besin içeriği korunur.

Arı Poleni: Protein, vitamin, lif ve mineral içeriğiyle tek “tam gıda” olarak tanımlanır.

Arı poleni; normal enerji metabolizmasına katkıda bulunur. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Çocukların normal bilişsel gelişimine katkıda bulunur. Yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.

Ballı ve Polenli Pancake

Gerekli Malzemeler: Pancake, yoğurt, ham bal, elma dilimleri ve arı poleni polen

Hazırlanışı: Pancake üzerine bir miktar ham bal ekleyin. Ardından 2 yemek kaşığı kadar yoğurt ekleyin. Elma dilimlerini yoğurdun üzerine yerleştirin ve son olarak 1 çay kaşığı polen serpiştirin.

3- Hazır Meyve Suları mı? Evde Sıkılmış Meyve Suları mı?

Vitamin deposu olan meyveler, sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı menüsünde mutlaka yer almalı. Özellikle mevsim geçişlerinde ara öğünlerde de tüketilerek çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin doğal destekleyicisi olabilirler.

C Vitamini, bağışıklık sistemini destekleyerek, hastalıklara karşı koruma sağlar. C vitamini içeren meyve ve meyve suları kahvaltıda ve ara öğünlerde menüye eklenmelidir. Kahvaltı için tercih edilen meyve suları mümkünse evde sıkılmış olmalı ve en fazla 15 dakika içinde tüketilmelidir.

Meyve suyu tüketirken, yüksek enerji kapasiteleri göz önünde bulundurulmalı ve gereğinden fazla tüketilmemelidir.

Meyve Suyunuzu Propolisle Kuvvetlendirin

Çocuğunuz için hazırladığınız 1 bardak favori meyve suyunuza (portakal, vişne, şeftali veya kayısı suyu) 20 damla Propolis Extrakt Wasserlöslich ekleyip karıştırın.

Propolis, hiçbir katkı maddesi içermeyen fenolik ve flavonoid bileşenler bakımından zengin doğal bir arı ürünüdür. Çocukların tüketimine uygun olarak ve sıvı gıdalarda tamamen çözünebilir şekilde formüle edildi.

4- Dengeli Et ve Sebze Tüketimi

Çocuklar şüphesiz köfte, tavuk ve pirzolaya bayılır. Ancak çok sevdikleri bu gıdalar protein içerdikleri kadar yağ da içerirler. Bu nedenle gereğinden fazla tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Fazla yağlı öğünler hazırlamak, kilo ve kolesterol artışını da beraberinde getirecektir. Bu da kalp rahatsızlıklarına neden olabileceği için yaşam kalitesi olumsuz etkilenecektir.

Çocuğunuz beslenme programında et ve sebze ürünleri dengeli şekilde yer almalıdır. Bir öğün et tercih edilmişse, diğer öğünde sebze tercih edilebilir. Sebzelerin, aynı zamanda önemli C vitamini kaynakları olduğu unutulmamalıdır. (Vitamin değerlerinin kaybolmaması için sebzeleri suda az pişirmeniz gerektiğini unutmayın ve suyuyla birlikte servis edin)

Çocukların günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeleri önerilmektedir.

5-Süt ve Süt Ürünlerini Daha Besleyici Hale Getirebilirsiniz

Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan süt ve süt ürünleri çocukların sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerekli olan temel besinlerdendir. Ayrıca asitli içeceklere ve hazır meyve sularına karşı doğal alternatiflerdir.

Kemik gelişiminde ve dokuların onarımında rol alan süt ve süt ürünlerini kahvaltıda ve ara öğünlerde verebilirsiniz. Kalsiyum ve protein içeren süt, peynir ve yoğurt gibi ürünlerin küçük yaşlardan itibaren tüketilmesi önemlidir. Britanya Kalp Vakfı’na göre günlük beslenme programında 3 adet süt ürünü yer almalı.

6- Tahıl ve Tahıl Ürünleri

Başlıca tahıl ürünleri mısır, buğday, arpa, çavdar, yulaf ve pirinç olarak özetlenebilir. Bu ürünleri öğünlerimizde ekmek, pilav, şehriye ve makarna olarak tüketiyoruz. Doğal enerji verici besinler olan tahıllar, içerdiği önemli besin değerleri sayesinde çocukların fiziksel gelişiminde de rol oynar.

Özellikle tam tahıllar (Kahverengi pirinç, Kepekli makarna, Tam buğday, Tam buğday ekmeği, Yulaf ezmesi, Müsli, Tam arpa, Tam çavdar, Patlamış mısır, Bulgur, Tam buğday krakeri) lif ve B grubu vitaminlerini içerir. Çocukların enerji ihtiyacı için gerekli olan sağlıklı ve doğal besinlerdir.

Çocuklarınıza atıştırmalık olarak tam tahıl ürünlerinden oluşan seçenekler sunabilirsiniz.

  • Tahıl ürünlerini kahvaltıda yulaf ezmesi ve müsli olarak verebilirsiniz.
  • Ara öğünlerde patlamış mısır lezzetli bir alternatif olabilir.
  • Diğer ana öğünlerde ise sebze çorbalarına veya yemeklere bulgur, buğday ve arpa gibi tam tahılları ekleyin.
  • Aynı şekilde kek ve kurabiye gibi atıştırmalıklarınıza da buğday ve yulaf unu ekleyebilirsiniz.
  • Köfte yaparken tam buğday ekmeği kullanabilirsiniz.
  • Fırında pişirdiğiniz tavuk, balık, pirzola gibi yemeklerde tam tahıl gevreğine yer verebilirsiniz.
  • Salata ve çorbalarda kızarmış ekmek yerine tam tahıl unundan kraker denebilirsiniz.
  • Patlamış mısır tam tahıldır. Ara öğünlerde kullanabilirsiniz. Fakat fazla tuz ve yağ koymamaya dikkat etmelisiniz.

7- Atıştırmalıklar Nasıl Olmalı: Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocukların çok sevdiği atıştırmalıklar, ara öğün besinleridir. Tercih edeceğiniz atıştırmalıkların lezzeti kadar sağlıklı olmasına da dikkat etmelisiniz.

Obezite riskine karşı şeker ve şekerli gıdalar, cips gibi yağlı ve tuzlu besinler, gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, taze meyve, kuru yemişlerin ve meyvelerin tüketimi alışkanlık haline getirilmelidir.

Özellikle kuruyemişler (fındık, yerfıstığı ve antep fıstığı, ceviz ve badem) lezzetli olmalarının yanında lif, yağ ve protein içerirler.

Fındık: Omega-9 ve Omega-6 içerir. Ayrıca magnezyum ve E vitamini ile birlikte birçok vitamin ve mineral de bulunur.

Yer Fıstığı: İçerdiği sağlıklı yağ asitleri sayesinde yorgunluğun ve bitkinliğin azaltılmasına katkıda bulunur. Normal Enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur. Protein sentezini destekler. Kemik ve dişlerin korunmasına katkıda bulunur.

Keçiboynuzu: Normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını destekler. Yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur. Ayrıca normal dişlerin korunması için gereklidir.

Kuruyemişlerin neredeyse tamamı bitkisel protein, vitamin, mineral, lif ve sağlıklı yağ bakımından zengindirler. Bu nedenle sadece “abur cubur” olarak görmek yerine, “sağlıklı atıştırmalıklar” olarak değerlendirilmeli ve ara öğünlerde tüketilmelidir. (tüketmeden önce alerjinizin olup olmadığından emin olun) 

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here