Vitaminlerin en popüleri olan C vitaminini neden sadece grip veya nezle olduktan sonra kullanıyoruz? C vitamininin faydaları sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle mi sınırlı? Emin olun C vitamini, bundan çok daha fazlası. Bağışıklık sistemi dostu C vitamini kaynağı besinler hangileri?

C vitamini çok yönlü bir vitamindir ve metabolizmamızda farklı ve önemli süreçlerde görev alır. Özetle, cildi ve dokuları onarıp, iyileştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi görevleri vardır. Bu özellikler yine de C vitamininin faydalarını tanımlamakta yeterli değil.

Peki C vitamini faydaları nelerdir? C vitamini bakımından zengin besinler hangileridir?

*Bu içerikte bahsedilen C vitamini faydaları, Avrupa Komisyonu’nun resmi sitesinde yer alan ve kabul görmüş sağlık beyanlarına dayandırılmıştır.

Bu kadar popüler olan bir vitamini, neden sadece grip veya nezle olduğumuzda alıyoruz?

C vitamini genel olarak hücre ve doku yenilenmesinden/onarımından ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden sorumludur. Ayrıca suda çözünebilen bir vitamin türü olması sebebiyle de vücut tarafından hızlı şekilde tüketilebilmektedir. Diğer yağda çözünen vitaminler gibi vücutta uzun süre kalmaz. Aşırı tüketildiğinde ise idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır. Yani vücut tarafından emilimi kolay ve faydası yüksek bir vitamindir.

Vücudun kendisi C vitamini üretemez ve bazı besinleri (özellikle doğal besinleri) tüketerek vücuda alınması gerekir. Pek çok gıdada C vitamini bulunur fakat en zengin C vitamini kaynakları yeşil yapraklı sebzeler ve narenciyelerdir.

C Vitaminin Faydaları

C Vitaminin Faydaları

Kemik, cilt, damar, diş, güçlü bağışıklık sistemi ve hatta ruh sağlığı için C vitamininin yeteri kadar alınması gerekir. C vitamini faydaları arasında en çok öne çıkan antioksidan özellikleridir.

C vitamini çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlar. Peki, bunu nasıl yapıyor? Tükettiğimiz besinler, vücudumuz tarafından yakıldığı zaman serbest radikaller adı verilen hücre atıkları ortaya çıkar. Serbest radikallerin vücutta birikmesi sonucu sağlıklı hücreler zarar görerek çeşitli hastalıklar (kalp ve damar hastalıkları gibi) ortaya çıkabilir.

C vitamini ile vücuda aldığımız antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak onların vücutta birikmesini önler. Bu sayede çeşitli hastalıklara karşı doğal koruma sağlanmış ve bağışıklık sistemi güçlenmiş olur.

C Vitamininin Bağışıklık Sistemine Etkileri

C Vitamininin Bağışıklık Sistemine Etkileri

Bağışıklık sistemi, başta grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere diğer çeşitli hastalıklara karşı da koruma sağlayan sistemdir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı anlarda, metabolizma hastalıklara karşı savunmasız kalır. Sonuç olarak daha sık hastalanır ve daha uzun sürede iyileşiriz.

C vitamini, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Hastalıklara neden olan patojenlere karşı vücut savunmasını dışardan ve içerden destekler. İçerde, antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri yok ederken, dışarda cildin oksidan temizliğini artırır. Böylece çevresel faktörlere karşı potansiyel koruma sağlar.

Oksidatif strese karşı koruma

Oksidatif Stres, en sade tanımıyla vücuttaki serbest radikaller (zararlı moleküller) ile antioksidanlar (faydalı moleküller) arasındaki dengesizlik durumudur.

Metabolizma, normal şartlarda serbest radikalleri kontrol altında tutar. Fakat bazen serbest radikaller, antioksidanlardan daha fazla çoğalarak ‘dengesizliğe’ neden olur. Buna oksidatif stres denir. Böyle durumlarda serbest radikaller, sağlıklı hücrelere saldırarak, çeşitli hastalıklara neden olabilir.

C vitamini Kolajen Sentezini Destekler

C vitamini Kolajen Sentezini Destekler

Kolajen, başta cilt ve kemik sağlığı olmak üzere vücudun birçok bölümünde görev alan özel bir proteindir. Vücudun yaklaşık % 80’inde kolajen bulunur. Kemik, deri, kas, dişler, tendon, bağlar ve gözler gibi en önemli doku ve organlarda kolajen bulunan önemli bölümlerdir.

C vitamini kemik, kıkırdak, diş eti, ciltte normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur. Özellikle cilt sağlığına etkisi sebebiyle, kozmetik sektörünün en çok yararlandığı vitaminler arasındadır.

C Vitamininin Diğer Etkileri

  • Yoğun fiziksel egzersiz sırasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunun korunmasına katkıda bulunur.
  • Kan damarlarının normal fonksiyonu için normal kollajen oluşumuna katkıda bulunur
  • Normal enerji veren metabolizmaya katkıda bulunur.
  • Dişlerin normal işlevi için normal kollajen oluşumuna katkıda bulunur
  • Sinir sisteminin normal çalışmasına katkıda bulunur.
  • Normal psikolojik işleve katkıda bulunur.
  • Yorgunluk ve yorgunluğun azalmasına katkıda bulunur.
  • Azaltılmış E vitamini formunun yenilenmesine katkıda bulunur.
  • C Demir emilimini arttırır.

C Vitamini Kaynağı Besinler

C vitamini eksikliğinin neden olabileceği hastalıklardan korunmak için C vitamini kaynağı besinler tüketilmelidir.

Genel olarak yeşil renkli sebzeler ve turuncu renkli meyveler en zengin C vitamini kaynaklarıdır.

C vitamini kaynağı sebzelerden bazıları: Kırmızı biber, brokoli, turp, brüksel lahanası, karnabahar, maydonoz ve ıspanak

c vitamini kaynağı sebzeler

C Vitamini Kaynağı Meyveler: Turuncu meyvelerin tamamı C vitamini içerir. Bunun yanında Kuşburnu, çilek, siyah üzüm, limon, portakal, greyfurt C vitamini içerir.

c vitamini kaynağı meyveler

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here